Na czym polega szkolenie lotnicze?

Szkolenie lotnicze…dla jednych spełnienie marzeń o lataniu, dla innych sposób na nietypowe spędzenie wakacji (jak zostać pilotem, ile to kosztuje) Wszystkich adeptów lotnictwa najpierw czekają trudy szkolenia teoretycznego (wykłady zazwyczaj w zimowe popołudnia i weekendy), zakończone egzaminem (wcale nie takim łatwym!!).

 Choć celem szkolenia teoretycznego jest przygotowanie do szkolenia praktycznego, to niektóre zajęcia z początku wydają się czarną magią i trudno to wszystko sobie wyobrazić – zwłaszcza w przypadku osób nie mających doświadczenia związanego z lotnictwem. Wraz z nastaniem wiosny lub lata, można rozpocząć szkolenie praktyczne. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z lotniskiem i sprzętem – zdobyte w ten sposób informacje okazują się niezwykle przydatne w późniejszym lataniu! W końcu nadchodzi ten upragniony dzień – pierwsze loty.

 Dla kogoś kto nigdy wcześniej nie latał, jest to zupełnie nowe i niezapomniane doznanie, nieporównywalne do niczego innego. Choć niektórym na początku wydaje się niemożliwością opanowanie wszystkich elementów lotu, z każdym dniem okazuje się to łatwiejsze. Najwięcej emocji zazwyczaj dostarczają ćwiczenia sytuacji niebezpiecznych – korkociągi, przeciągnięcia czy wyczepienia na niskiej wysokości w przypadku szybowców czy też symulacje przerwania pracy silnika w przypadku samolotów.

Ale chyba najprzyjemniejszym momentem, choć jednocześnie dostarczającym wielu emocji, jest pierwszy samodzielny wylot. Nie da się tego porównać (jak zresztą całego latania) z niczym innym – radość, nerwy, satysfakcja – to wszystko przeplata się ze sobą i pozostaje w pamięci na długi czas. Ukończenie szkolenia podstawowego jest przepustką do ‘prawdziwego’ latania – lotów termicznych, żaglowych, przelotów – i do świata lotnictwa, którego nie da się porównać z niczym innym.

 Zresztą lotnictwo to nie tylko samo latanie, to również wspólna pasja, która łączy wiele osób, dzięki której można poznać nowych przyjaciół i zobaczyć świat z innej perspektywy (a widoki z góry są po prostu cudowne!). Chyba nikt, kto choć raz oderwał się od ziemi i wie jakie to uczucie, nie zamieniłby tego hobby na żadne inne. Co najwyżej zamieniłby to hobby na pracę zawodową jako pilot liniowy. Ale to już inna i znacznie dłuższa historia.
 

Ewa Rudomino

 


InfoSerdecznie zapraszamy do naszego klubu na szkolenie lotnicze do licencji pilota samolotowego (jak zostać pilotem, ile to kosztuje) PPL(A) oraz do licencji pilota szybowcowego SPL. Więcej można dowiedzieć się w zakładceSzkolenia.
 
Aeroklub PLL LOT posiada certyfikat nr. PL/FTO-113 wydany przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego upoważniający do prowadzenia szkolenia lotniczego. Certyfikat ważny jest do dnia 07/04/2015.
LogowanieReklama